מה זה יוגה תרפיה?

מה זה יוגה תרפיה

תוכן עניינים

יוגה תרפיה היא שיטת טיפול אלטרנטיבית שבעזרתה ניתן לשפר ואף לייצר בריאות גופנית ונפשית. השיטה מגיעה מהודו והתפתחה בעקבות הידע הקדום והנפלא שהיוגה הביאה.

מטרת השיטה היא להחזיר את הגוף למצב מאוזן ולתת לו את התנאים הפנימיים והחיצוניים המתאימים על מנת ליצור מערכת בריאה יותר ובכך לשפר את התפקוד היום יומי. 

היוגה תרפיה יוצאת מנקודת הנחה בה היא מסתמכת על האינטיליגנציה של המערכת הנקראת גוף האדם והבריאה כולה, והנחת הבסיס המרכזית היא שהמערכת תמיד שואפת לבריאות אופטימלית. 

אפילו במקרים של "מחלות" או בעיות רפואיות כלשהן הסברה אומרת שהם בדר"כ תוצר הגיוני וטבעי לחלוטין שפועל כמנגנון תיקון של המערכת שבעזרתו נוכל לחזור לבריאות אופטימלית.

יוגה תרפיה – הגישה כדרך חיים

הדרך שרובנו מכירים כיום כטיפול בבעיות כמו אלו שצויינו קודם היא ללכת לרופא, שבהתאם למצב המטופל נותן טיפול מתאים, בין אם זה כדורים, המלצות שונות הקשורות לשינוי אורח חיים,הפניה לרופא מומחה או טיפול פזיותרפיה וכן הלאה. לרפואה מערבית יש שלל טכניקות שונות היכולות להועיל במצבים כמו אלו.

עם זאת היוגה תרפיה מציעה הסתכלות שונה לחלוטין במהות שלה ומה היא באה לעשות בחיי המטופל.

כך שההשוואה היא לא מדויקת, אך נחוצה לשם הבנת המושג החדש הזה עבור רובינו. 

ישנו מקום של כבוד לשתי הגישות, ברפואה המערבית כרפואה מצילת חיים הנותנת מענה מיידי ונחוץ בהרבה מקרים, כמו ברפואת חירום וכירוגיה וכו', ומצד שני רפואה כמו היוגה תרפיה שמגיעה מתוך גישה אחרת, שתפקידה בעיקר לשמר ולשפר את הבריאות בצורה טבעית וכן למניעת מחלות והפרעות באופן מלא והוליסטי.    

בשונה מרפואה מערבית שדרך הפעולה העיקרית שלה הינה טיפול במחלות והקלה בסימפטומים השונים, היוגה תרפיה מתמקדת ביצירת בריאות. 

כך היא מגיעה עם בשורה חדשה ישנה, שהופכת מקובלת יותר ויותר גם באוכלוסיה המפותחת של העולם המערבי, בריאות הינה המצב הטבעי שלנו.

ולא, אתם ממש לא חייבים להסכים עם אימרה זו על מנת להרוויח את יתרונותיה המופלאים והיעילים של שיטת הטיפול הזו, המסוגלת לתת מענה לשלל בעיות, בניהן בעיות פיזיות ופיזיולוגיות לסוגיהן הכוללות כאבי גב, בעיות מפרקים, דלקות, עייפות כרונית, פיברומיאלגיה, פריצות דיסק , סכרת, סרטן ועוד.

וכן הפרעות מנטליות וריגשיות כגון- סטרס, דיכאון, חרדה, הפרעת קשב וריכוז, OCD, התמכרויות, נדודי שינה והרשימה עוד ארוכה.

אופן הטיפול ביוגה תרפיה

הטיפול מתבצע באופן שונה לחלוטין משיעור היוגה הסטנדרטי המקובל שמתבצע בסטודיו ושכולל בתוכו טכניקות נשימה ותנוחות מוזרות, כאן, ישנו דגש עיקרי על ביצוע תהליך אישי מאוד שנעשה אחד על אחד, מטפל ומטופל כאשר תפקיד המטפל הינו ללוות את המטופל וכן להתאים למערכת שלו את התנאים האופטימליים לריפוי, עד שיחזור לבריאות מיטבית.

השאלות שמנחות את היוגה תרפיה בעבודה עם מטופל הן בדר"כ משהו בסגנון הזה-

איך המערכת האנושית עובדת? ממה היא מורכבת?

איזה תנאים עלינו לתת לה על מנת שתעבוד באופן מיטבי?

איך לייצר תנאים של בריאות בחיים?

וכן חלק מהמטפלים ינסו להבין את שורש הבעיה- כלומר מה גרם לגוף ליצור את הבעיה/ הפרעה שנוצרה מלכתחילה? 

בואו ניקח לדוגמה את הסטרס, הפרעה ממנה סובל חלק גדול מאוד מהאוכלוסייה. אם נשאל כל אחד ואחת מאיתנו באופן פרטני כל אדם ייתן תשובה שונה לחלוטין לשאלה מה מגביר לו או לה את רמות המתח בגוף.  

מה בדיוק אנחנו עושים ביום יום שלנו שמגביר לנו את רמות הסטרס בגוף, סביר להניח שרק אנחנו נדע להבחין, או מטפל מוסמך שידע לזהות אחרי ההיכרות בינינו, בין אם מעמיקה או שיטחית. 

אולי זה יקרה בטיפול הראשון, או אחרי סדרה של שנה או אולי תוך כדי שאנחנו קוראים את השורות האלה, אנחנו כבר נצליח להבחין מה מרגיע את המערכת שלנו ומה מגביר את רמות המתח. 

כמובן שברגע שיודעים את התשובה ברוב המקרים נוכל גם לספק תנאים נוחים למערכת שלנו על מנת להוריד משמעותית את הסטרס בגוף.

בעצם, כל מצב קיים שפוגע בתפקוד היום יומי שלנו ניתן ואף רצוי לטפל בו לעומק. להימנע ככל הניתן מלנסות לטפל רק בסימפטומים כי ברוב המקרים זה לא עוזר לטווח הארוך, כך שהבעיה לא תיווצר שוב או חלילה תחריף. 

בצורה דומה לזו זה נעשה עם כל בעיה שהיא שקיימת בגוף שלנו שנובעת מאיזשהו חוסר איזון במערכת.

אז מה זה אומר בכלל להיות בריא?

אפשר להשוות את ההסתכלות הזו על הגוף שלנו להסתכלות על צמח, רוב הצמחים בטבע בהנחה שסופקו להם התנאים המתאימים ביותר יש פוטנציאל לגדול בצורה בריאה ומאוזנת, חלקם אף לתת פרי או פשוט להמשיך את השושולת ולשבח את הגנים שלהם לאורך הדורות.

הגוף שלנו במידה רבה דומה לצמח בהקשר הזה, כך אומרת היוגה תרפיה, כולנו נועדנו להיות בריאים באספקה של התנאים הנכונים, בריאות היא אחת והיא זהה במהותה אצל כל אחד ואחד מאיתנו.

האם ייתכן שזה כל כך פשוט?

שישנם תנאים מסויימים של קיום שיכולים להתאים לכולנו, והרוב הגדול ימצא עצמו משגשג תחת אותה מערכת?

אכן, אורח החיים המערבי טומן בחובו הרבה בעיות שנוצרו בעקבות היום יום התובעני והלחוץ שרובנו סיגלנו לעצמנו וניכר שאפשר לעשות לו מקצה שיפורים ולהתאים אותו לצרכים הפיזיים, הנפשיים והריגשיים שלנו במקום שהתרבות והחברה או מקורות חיצוניים כלשהם יקבעו לנו את סדר היום ויתנו משמעות לפעולות שלנו.

מהו מצב בריא של מערכת כמו גוף האדם?

אילו תנאים זה דורש?

אז כן ישנם תנאים מסוימים שהיוגה תרפיה מגדירה כשווים בין כולם, מעצם היותנו בני אדם, בדיוק מאותו המין שמהלך על פני האדמה, ויחד עם זאת העניין בטיפול הינו בעיקר לפתח הקשבה ואת שריר תשומת הלב לצרכים האישיים שלנו, בתחום הפיזי, המנטלי והריגשי וגם זה נעשה מתוך תהליך ליווי עם מומחה שעוזר, מייעץ ומכוון בדיוק למקומות הנכונים.

חשוב לציין שביוגה תרפיה אין תופעות לוואי, הדרך שעושים מטרתה לחזק ולשפר את המערכת כולה כיחידה אחת שכל חלקיה קשורים זה בזה.

ביוגה תרפיה מתייחסים לאדם כיישות בעלת חמישה רבדים, שעל מנת להשיג בריאות מלאה, יש להתייחס לכל הרבדים המרכיבים אותו.

  • גוף פיזי- שלד, שרירים, מערכות פנימיות, תאים, וכו'.
  • גוף אנרגטי- הכוח שמניע את החומר או נמצא בתוכו ומעניק חיים.
  • גוף מנטלי/הכרה – הפוקדת על המערכת האנרגטית והפיזית.
  • ידע- הידע שקיים במערכת, על עצמו ועל אחרים.
  • קארמה- עשייה. הפעולות היום יומיות שהאדם מבצע בחיים, המשמעות שלהן עבורו והתכלית שלו במחזור החיים המלא.

כלומר בשביל בריאות אנחנו צריכים לספק את התנאים המתאימים עבורינו בכל אחד מהרבדים שצויינו.

המטפל כמו כן מאבחן את המצב הנתון ומעבר לליווי שלו את המטופל המטרה היא לספק לו את הידע הדרוש לו על מנת ליצור את הבריאות המיטבית במישורים הללו וליצור איזון והרמוניה במערכת.

כך גם היוגה תרפיה עוזרת ביצירת עצמאות מלאה עם לקיחת אחריות של המטופל בבריאות שלו עצמו, לאחר שלמד וקיבל את הידע של מהם התנאים הכי טובים עבורו הוא נדרש ליישם זאת בחייו ולסגל לעצמו גישה והרגלים בריאים יותר לחיים באופן האישי והמדוייק ביותר. 

אם אתם מרגישים שהתוכן שכתבנו עבורכם הוא טיפה מאתגר ואתם רק מתחילים בעולם הנפלא הזה, תוכלו לעבור לכתבה שעשינו בנושא, מה זה יוגה? ולמה זה טוב.

אז אחרי שהבנו בדיוק מהי סוג היוגה הזו, הנה קצת מוזיקה שתעזור לכם להתחבר, תהנו 🙂

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה הלאה :)
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
מעוניינים בשיעור מתנה?

מלאו את הפרטים ונציג יצור אתכם קשר בהקדם.

בואו לגלות עוד

יוגה לנשים בהריון

אז מה חשוב לדעת לפני שתתחילי לתרגל יוגה בהריון? יוגה בהריון יכולה להוות דרך מצויינת להכין את גופך ללידה הקרבה ובאה, כאן נעזור לך לגבש