יוגה לילדים – המדריך השלם להורים מתחילים

יתרונות יוגה לילדים

תוכן עניינים

יוגה לילדים הפך להיות מאוד פופלרי בשנים האחרונות, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להכנס לתחום.

החופש הגדול בפתח והורים רבים מחפשים אטרקציות, פעילויות ודברים מעניינים שיעזרו לילדיהם להתפתח לכיוון חיובי, ואולי על הדרך להרוויח כמה שעות הרחק מהמסכים.

מעבר לכך, מי לא היה רוצה שילדיו יהיו קשובים יותר, רגועים ושלווים?

יתרונותיה של היוגה הם רבים לאין שיעור ובכל זאת כאשר מדובר בגילאים צעירים יותר עד לגילאי הגיל הרך, עולות המון שאלות בכל המדובר בתרגול יוגה, האם זה אפשרי ללמד ילדים לעשות יוגה?

מה היתרונות של יוגה לילדים? וכמה זה אפקטיבי כשמדובר בקבוצה שלמה של ילדים שרוצים להשתולל ולשחק? ועוד היום כשזה בעיקר עם הטלפון..

אז לכל ההורים הסקרנים, הכנתי לכם מדריך קצר עם כל המידע הנחוץ על מה זה בכלל יוגה לילדים ואיפה מתחילים.

מה זה יוגה לילדים?

היוגה לילדים היא לא שונה במהות שלה מיוגה רגילה, לאלו מכם שיצא לתרגל או אפילו לחוות שיעור אחד וודאי מבינים שזה לא בדיוק שיעור ספורט/חיטוב, פילאטיס או התעמלות. 

כן יש חלקים מאתגרים אבל אין ספק שהיוגה שונה בתכלית ובמהות באופי שלה מכל דבר אחר וזה הייחוד שלה.

כשאנחנו רוצים שהילדים שלנו ילמדו יוגה אנחנו בעצם אומרים במילים אחרות שחשוב לנו שיפתחו מודעות לגוף ולנפש, יכולות התבוננות, סקרנות לחיים, הקשבה וחמלה לעצמם ולאחר ואיך לא משמעת ואחריות אישית, את כל אלו ועוד שלל דברים מדהימים יש בכוחו של תרגול היוגה בשגרה וכדרך חיים להעביר לנו ולילדינו.

אם כן, איפה מתחילים? 

כמו בכל תחום אחר, גם יוגה לילדים הוא תחום נרחב ביותר ויש אינספור גישות ודרכים להנגיש את הנושא ואת היוגה על כל רבדיה, כדי לעשות זאת באופן האידיאלי נצטרך להגיע לתמצית של מהי יוגה. 

זאת לא משימה קלה בכלל, אבל עדיין אפשרית ביותר,כשנכנס לכמה עקרונות בסיסיים נבין שמהר מאוד אפשר להפוך את התכנים ביוגה לפשוטים, מעניינים, מסקרנים וכיפיים במיוחד ואולי נוכל להביא אותם למצב שבו הם יתרגלו יוגה בקלות ובהתלהבות רבה משציפינו.

כדי להגיע למצב כזה צירפתי כמה רעיונות שיכולים לעזור:

 • למידה דרך משחק ותנועה 

קיימים המון משחקי תנועה, לבד או בקבוצות שאתם יכולים לשלב בתרגול וככה ליצור תרגולים מגוונים ומעניינים. כמו כן, לילדים שעושים יוגה בפעם הראשונה בשילוב עם משחק מוכר, זה יכול ליצור אצלם קונוטציה מאוד חיובית וכיפית ליוגה, כך שילד/ה לא יהסס כשתציעו לו/ה לעשות איתכם תרגול. 

 • דוגמאות לחימום קצר עם משחק:  
 1. דג מלוח יוגה – אותו דג מלוח רק כשעוצרים חייבים לעשות תנוחה במקום סתם פסל
 2. טלפון שבור יוגה- עומדים במעגל, כולם עוצמים עיניים, מישהו מתחיל תנוחה כאשר רק זה שהוא נוגע בכתף שלו פותח את העיניים ורואה את התנוחה. ככה ממשיכים עד שכולם פותחים עיניים ורואים את התנוחה של הילד האחרון בהשוואה לראשון שעשה, אם זה דומה או לא..
 • למידה דרך סיפור 

העולם של תנוחות היוגה הוא מגוון ומעניין, ישנן אינספור תנוחות עם שמות של חיות, ותיאורים מעולם הטבע שיכולים להיכנס בקלות לתוך סיפורי ילדים קיימים או חדשים מעניינים ומרתקים. 

היתרונות של לשלב בתרגול של הילדים סיפור הופך את כל העניין בראש ובראשונה לעניין הרבה יותר מעניין עבוד הילד/ה וכך עוזר לנו לפתח את ההקשבה והריכוז בעת התרגול.

ישנם עשרות סיפורים קיימים שיכולים להתאים כדוגמאת 'איה פלוטו?' לגיל הרך עד 5 ועד לעשרות סיפורים מורכבים יותר שמתאימים לגילאים בוגרים יותר עם תיאורים של חיות ואלמנטים מהטבע.  

 • לימוד בשילוב שיר, דקלום או מוסיקה 

שיר או דקלום קצר זו אולי הדרך הטובה ביותר להיכרות עם עולם היוגה לילדים לגילאים צעירים במיוחד. שיר טוב זה משהו שמעורר לנו את הרגש וישר גורם לנו לזוז. רואים את זה אפילו בגילאים קטנים במיוחד שמוסיקה ישר מפעילה אותנו וגורמת לתינוקות קטנים לנוע לפי הקצב. 

אבל כאמור, קצב זה משהו אחד, שמכניס אותנו לאווירה וכך אפשר לשלב אינספור נעימות מרגיעות שעושות לנו נעים בלב ושקט בראש ומרגיע את המזג הקופצני של הילדים.

וכן אפשר להשתמש בדקלום או שיר חמוד שיעזור לנו בדרך פשוטה להסביר מושגים, 

תנוחות ומעברים מורכבים לידים דרך העולם המוכר להם של צלילים ושירים, ובמילים שקל להם לקלוט.

בנוסף, בשירים ובדיקלומים יש תיאורים של תחושות ומצבים שקשה לתאר במילים במשפטים סטנדרטיים ויום יומיים. ילדים עפים על דקלומים, חרוזים, קצב ומוזיקה קליטה, לכן זו דרך מעולה להפוך את התרגול לכיפיי במיוחד.

בעזרת שיר, סיפור או משחק אנחנו מעודדים את הילדים לפתח את עולם הדימיון ולהעשיר את עולמם בחופש אמיתי יחד עם התנועות והתנוחות שהם עושים. 

מכניס אותם לתוך מסע הרפתקאות מרתק של תנועה וגם שקט, כאשר כל אחת מהשיטות הללו משתמשת בערוץ קליטה אחר ומחדדת את החושים שלנו.

כל אלו מעודדים את הילדים לפעילות גופנית מיטיבה עבורם ודרך חיקוי של תנועות מעולם החיות, הטבע ובעלי הכנף הם לומדים ללא גבול על גופם, רוכשים מיומנויות נחוצות ומשמעותיות לחיים שלהם ואף מפתחים הרגלים חדשים ומיטיבים לאורח חיים בריא ומזין מגיל צעיר ביותר.

הרגלים אלו כנראה ילוו אותם בדרך לשנים ארוכות ומשמעותיות ויקנו להם אבן דרך מרכזית להתפתחותם הבריאה של גופם ונפשם.

יוגה לילדים
יוגה לילדים

יתרונות של יוגה לילדים

היתרונות הם רבים ומגוונים, החל מפיתוח משמעת שמשותף כמעט לכל מסגרת אפשרים שהילדים שלכם נמצאים בה ועד לפיתוח הקשבה שמאפיין את היוגה במיוחד, תנו לי להציג בפניכם כמה סיבות משמעותיות לשלוח את ילדיכם למתנס הקרוב לעשות יוגה פעם בשבוע.

דבר שעד לא מזמן נחשב פריווילגיה רצינית שיש רק לעשירים או לאלו שמחפשים את עצמם וטסים להודו כדי ללמוד יוגה, היום כבר קיים כמעט בכל מתנ"ס שכונתי, חוג יוגה לילדים, חוג למבוגרים, אפילו מספר שיטות שונות. 

סטודיואים שמתמחים ומציעים סגנונות שונים ואפילו לחלק מהגנים ובתי הספר הכניסו תרגולי יוגה לילדים ולמורים. 

וכנראה שלא סתם, אז בואו נמנה יחד כמה מהיתרונות הבולטים של התרגול וההתמדה בו:

 1. פיתוח מודעות עצמית פיזית ונפשית
 2. יצירת דימוי עצמי חיובי ובריא
 3. יכולת התבוננות ולימוד על התודעה 
 4. יצירתיות ודימיון
 5. חמלה, קבלה, היכרות עמוקה יותר ביני לבין האחר
 6. הקשבה וריכוז 
 7. יציבה נכונה, קאורדינציה ושיווי משקל
 8. תפיסה סביבתית, חידוד החושים
 9.  הנאה, פיתוח של עניין וסקרנות בריאה
 10. פיתוח גמישות וחיזוק

הרשימה עוד ארוכה, ואני מזמינה אתכם להתחיל אפילו מתרגול קצר ביותר באינטרנט או תרגול ניסיון באחד מהחוגים הקרובים לביתכם ולבדוק אם זה משהו שהילדים שלכם יאהבו.

אחד הדברים החשובים בעולם היוגה זה היציאה מתבניות המחשבה הרגילות שלנו וכניסה לתוך עולם של מחקר וסקרנות. 

אז גם אם אתם או הילדים שלכם "לא אנשים של יוגה", תדעו שיש הרבה הפתעות בחיים! 

תמיד שווה לבדוק ולנסות! 

בהצלחה 🙂

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה הלאה :)
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
מעוניינים בשיעור מתנה?

מלאו את הפרטים ונציג יצור אתכם קשר בהקדם.

בואו לגלות עוד

יוגה לנשים בהריון

אז מה חשוב לדעת לפני שתתחילי לתרגל יוגה בהריון? יוגה בהריון יכולה להוות דרך מצויינת להכין את גופך ללידה הקרבה ובאה, כאן נעזור לך לגבש

מהי ויג'נאנה יוגה?

בכתבה זו נבין בדיוק מהי ויג'נאנה יוגה ומה העקרונות שלה. הייחוד העיקרי של צורת התרגול הוא החשיבות הרבה ששמים בה על אופן ביצוע האסאנה –