האטה יוגה

האטה יוגה

תוכן עניינים

האטה יוגה או האתה, נחשב לתרגול הנפוץ ביותר בעולם נכון להיום. 

רבים לא יודעים אבל משמעות המילה האטה בסנסקריט (Hatha) היא "מלא כח", המילה מרמזת על כך שהמכונה האנושית היא מלאת כוח ואנרגיה אינסופית. הרוח שבנו וכן הלב המשאבה המזרימה לנו אנרגיית חיים אינסופית היא מלאה בכח ואנרגיות וכל שאנחנו צריכים לעשות הוא לספק לה את התנאים הנכונים והמתאימים ביותר על מנת שתעבוד באופן האיכותי ביותר.

השם גם מתקשר לכך שבעזרת התרגול מופעלים ומתעוררים אצל המתרגל כוחות ואנרגיות שמובילים אותו בעוצמה לתוצאות ולשינוי בעולם הפנימי וכך גם בחיצוני. 

האימון בנוי בצורה כזו שבה המתרגל מפתח בהדרגה מודעות לגוף הפיזי, אנרגטי מנטלי ורגשי, הוא נחשף לתחושות חדשות ומשם מסוגל לקלף את החלקים הגסים יותר בנפש שלו ולהגיע לחלקים מעודנים יותר.

הדבר עוזר לו לעלות ברמה הרוחנית ובהדרגה גם להשתחרר ממגבלות מנטליות ואף פיזיות מסוימות של הגוף-נפש שלו.

פירוש נוסף ומשמעותי לבחירת השם בזרם בתרגול הספציפי הזה הוא בעצם חיבור בין שתי משמעויות שונות המסמלות כל אחת בהתאמה הא- שמש וטה- ירח, והיוגה היא האיחוד בין שתי האיכויות השונות הללו.

כל מטרתו של התרגול הזה הוא להביא לאיזון הרמוני ולזרימה נעימה ומיטיבה לגוף ולנפש בין שתי האיכויות הללו הנמצאות בתוכנו, כאשר לכל אחת מהן תכונות שונות.

  • 'הא' – מקושר להיבט השמש, לאיכות הזכרית, החמה, נמרצת ומלאת חיים שבנו. 
  • 'טה'- מקושר להיבט הירח, איכות נקבית, למסתורין, לרוח שבנו, איכות קרה ורגועה יותר.

ישנם אלפי ערוצי אנרגיה דרכם האנרגיה זורמת, 72 אלף מעברים ליתר דיוק והיוגים מאמינים כי היא זורמת דרך צינור מיוחד הקרוי – נאדי, למרות שלא ניתן לראות את האנרגיה הזו, בתחילת המאה הצליח מדען לצלם אותה וקרא לה בשם אנרגיה קירילית.

שני הצינורות הראשיים בגופנו גם הם מחולקים על פי הזכרי והנקבי כאמור שתי האיכויות שזורמות בגופנו כאשר המקור שלהן נמצא באזור הטבור, ועולה במעלה עמוד השדרה בצורת זיגזג ומסתיים בנחיריים.

נאדי הירח – האידה, מסתיים בנחיר השמאלי ונאדי השמש – הפינגאלה, מסתיים בנחיר הימני.

רוב התרגולים של האטה יוגה נועדו על מנת להביא לאיזון בין האנרגיות האלו כך שיפעלו על הגוף והנפש שלנו בצורה שווה, כלומר 12 שעות שמש ו 12 שעות ירח וכך יביאו לאיזון בין האיכויות האלו.

האטה יוגה – מה זה ולמי זה מתאים?

אפשר לומר שהתרגול של האטה יוגה מתאים לכל גוף ולכל אדם בכל מצב גופני שבו הוא נמצא שכן כאמור מטרתו העיקרית היא להגביר את רמת המודעות שלנו לאנרגיה המתחוללת בנו ולהביאה לאיזון הרמוני.

כמו כן התרגול עצמו מתאפיין בתנועות הנובעות מתוך הקשבה, בקצב שהגוף יקבע ויעזור לנו לעורר את הפראנה שהיא אנרגיית החיים בגופנו ולהיפרד מקולות המיינד.

אופי האימון הוא באיכות משתנה ממתרגל למתרגל ולכן המצב האידיאלי הוא לתרגל בעזרת מורה מוסמך בצורה של אחד על אחד, כך בעצם התרגול יהיה מותאם ספציפית למתרגל בעצמו.

בתרגול אנחנו שמים דגש עיקרי על המודעות שלנו למה שמתחולל בפנים, ובעזרת כלים כמו פיתוח של ריכוז ותשומת לב, ומיומנויות נוספות אנחנו משילים ומנקים מהמערכת שלנו מחסומים ופותחים את ערוצי האנרגיה בגוף, עד למצב בו אנו מזככים את הנפש ומגלים את הניצוץ האלוהי הטהור והאמיתי שקיים בכל אחד ואחת מאיתנו. 

אפשר לדמות את התהליך לליטוש יהלום או במידה רבה להפיכת מתכת פשוטה לזהב כמו באלכימיה, אנחנו מתמירים את האנרגיה שבנו והופכים את המכונה האנושית לעמידה וטהורה יותר.

ברמה הפשוטה ביותר האטה יוגה לא שונה משאר טכניקות היוגה האחרות המוכרות לנו, היא משלבת בתוכה תירגולים בכמה רמות.

  • אסאנות 
  • תרגילי נשימה 
  • ניקיונות

אז מה הם היתרונות של האטה יוגה?

ישנם אינספור יתרונות לתרגול האטה יוגה שרבים מהמתרגלים מדווחים כי הם פוגשים בהם גם מעבר לפן הפיזי וכן הולכים איתם לאורך כל היום, אם כן בכל זאת נמנה מספר יתרונות חשובים בהחלט שיתנו לכם מושג קטן לשינוי שהאטה יוגה מביאה לחייהם של המתרגלים בהתמדה, אתייחס להיבטים שכבר מנינו.

  • תנוחות- שהן מחשלות את הכלי שלנו, וכן מעוררות את המודעות לגוף ולהוויה שלנו כולה.

אסאנה, שהיא תנוחה יציבה ונינוחה שבה אנו רוצים להימצא, משפיעה על המתרגל ברובד הפיזי, המנטלי והאנרגטי. 

הארכה וחיזוק של השרירים, התגברות ותמיכה למצבים ומגבלות פיזיות שונות, פיתוח מודעות עמוקה לגוף, פיתוח יכולות כמו התמדה וריכוז, סנכרון בין התנועה לנשימה מרפאת ומשקיטה את תנודות המיינד.

בשלבים מתקדמים יותר המתרגל מפתח מודעות גם לתנועה האנרגטית הקיימת והמשתנה שבו, וכאשר היא שלווה וללא הפרעות יכול להימצא בתנוחות הפיזיות המתקדמות זמן ארוך יותר.

  • תרגילי נשימה – השקטה של תנועות המיינד והולכה של אנרגיות גבוהות. 

תרגילי הנשימה היוגים נקראים פראנהיאמה, שהיא שילוב בין שתי המילים פראנה – אנרגיית חיים 

ואיאמה – התארכות, הגבלה או התמשכות.

מטרת התרגול הוא הגבלה או הארכה של אנרגיית החיים המצויה בגופנו.

בעזרת תרגילי הנשימה אנחנו מסוגלים לשלוט על התודעה שלנו, להשקיט או להגביר תנודות בנפש, במיינד. ולשנות תבניות ודפוסים של חשיבה.

הקשר בין הנשימה לתנועות התודעה אנחנו יכולים לראות ממצבים פשוטים שקורים לכולנו בחיים,

כאשר אנחנו לחוצים או מצויים במצב של חרדה הנשימה נעשית שיטחים ורדודה.

ובצד השני, כאשר אנחנו רגועים, שלווים וכשנעים לנו הנשימות שלנו יותר עמוקות ואיטיות.

כמו כן דרך הנשימה אנחנו יכולים לשלוט על הפראנה שלנו ולהתאים אותה למצבנו ולצרכים שלנו.

תרגילי הנשימה פותחים לנו דלת לעולם האנרגטי יותר בתרגול היוגה ובונים מעין גשר בין תרגול התנוחות לנקיונות.

  • נקיונות – ניקוי הכלי וזיכוך האנרגיה.

מטרת התרגולים האלו היא ליצור כלי חופשי ממגבלות ופתוח אנרגטית, כאשר אנחנו מנקים את הרעלים שקיימים בגוף כתוצאה מאורח חיים לא בריא, הרגלים שמזיקים לנו, מחשבות ורגשות שליליים, מתחים ועוד. כל אלו יוצרים הצטברות של רעלים ובתרגול של הניקוי אנחנו מסירים אותם מעלינו. 

ישנם 6 תרגולים מסורתיים עיקריים ומוכרים ביותר, שכן רצוי לתרגל אותם בעזרתו של מורה מנוסה ומיומן היטב, משום שלאנשים שלא באים מעולם היוגה יכול להיות שהתרגול יהיה מאוד אינטנסבי ואף יכלול תופעות לוואי לא נעימות בגלל הוצאת הרעלים המאסיבית.

וכן התרגול הזה נחשב למתקדם ויש לעשות אותו בשלב מאוחר יותר של תרגול היוגה, אחרי כמה שנים של היכרות ותרגול של אסאנות ופראנאימות.

בכל זאת, ישנם תרגולי ניקיון לבוקר שיכולים לתרום לכל אדם ובכל מצב, כמו ניקוי הלשון, ניקוי של האף עם מי מלח ועוד.

לסיכום, האטה יוגה הינה דרך מעניינת ומספקת להיחשף להיבטים השונים של המערכת האנושית, ולגלות את ניצוץ האמת הבוער בקירבנו. 

לאלו מבנינו שיבחרו בדרך הזו ויתמידו בתרגול, צפוי מסע מעניין, מלא בחוויות מרתקות, ותרגולים המטהרים את הגוף, המיינד ומערכת העצבים ומכינים את התודעה שלנו לתרגולים המתקדמים יותר של מדיטציה. 

במידה ואתם מתחילים ולא יודעים מה זה יוגה?, עשינו עבורכם מדריך מפורט.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה הלאה :)
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
מעוניינים בשיעור מתנה?

מלאו את הפרטים ונציג יצור אתכם קשר בהקדם.

בואו לגלות עוד

יוגה לנשים בהריון

אז מה חשוב לדעת לפני שתתחילי לתרגל יוגה בהריון? יוגה בהריון יכולה להוות דרך מצויינת להכין את גופך ללידה הקרבה ובאה, כאן נעזור לך לגבש